Çocuk Yogası

Günümüzde çocuk olmak, geçmişte çocuk olmaya kıyasla oldukça farklıdır. Bugünün çocukları çok sayıda kaynağa ve çok fazla fırsata kolaylıkla erişebilmektedir. Ancak bu durum çocukların hayatında çok sayıda uyarıcı faktör olmasını da beraberinde getirir.

Yetişkinlerin dünyasında tüm zamanların zirvesinde olan rekabet çocuklara kadar yansır ve okulda şimdiden daha fazlasını başarmaya, zamanlarını daha değerli kullanmaya mecbur kalırlar. Bunun getirdiği stres de çocukların hem fiziksel hem de duygusal gelişimini kötü etkileyebilmektedir.

Okul öncesi dönemde geçirilecek en önemli aşamalardan biri motor becerilerin gelişmesidir. İnce motor becerileri küçük kasların gözlerle koordinasyonunu, el ve parmak hareketleriyle senkronizasyonunu ifade eder. Kaba motor becerileri ise yürümek, koşmak, ayağa kalkmak, zıplamak gibi büyük kas gruplarının koordinasyonuyla ilgilidir. Yoga küçük çocuklarda kaba motor becerilerinin gelişmesine yardımcı olur. Çünkü yoga pozlarının uygulanması dengeyi ve esnekliği geliştirir.