Odaklanma & Dikkat Güçlendirme Eğitimi

Günümüzde okul yaşantısı ile tanışan bir çok öğrencinin dikkat eksikliği, hiperaktivite bozukluğu ve dürtüsellik problemleri nedeniyle tedaviye ihtiyaç duyduklarını gözlemlemekteyiz. Bu konuda yapılabilecekler bizim uzmanlık alanımız değil tabi ki, ancak bizler de eğitimciler olarak öğrencilerimize dikkat toplamada ve odaklanmada yardımcı olabilecek eğlenceli etkinliklerle destek olabiliriz.

Öğrencilerimizin dikkat ve konsantrasyonlarını destekleyici etkinliklerden birkaç tanesini sizlerle paylaşmak istiyorum.


Odaklanma & Dikkat Güçlendirme Eğitimi

Resfebe; harf, sayı ve resimlerin bir arada kullanılarak bir kelimeyi ya da kelime gruplarını bulmaya dayanan zeka oyunudur. Resfebe ismi, “resim” ve “alfabe” kelimelerinden üretilmiştir. Resfebe, mantık ve hayal gücü kullanımını gerektiren, dikkat ve konsantrasyonu destekleyen, kelime hazinesini zenginleştiren çok eğlenceli bir oyundur.

Resfebe çözmekten büyük zevk alan çocuklar, aynı zamanda aktif bir düşünme süreci içine giriyorlar. Resfebe, çocuklarıyla kaliteli ve eğlenceli zaman geçirmek isteyen anne ve babalar için de ideal bir oyun.


Küçük Dedektif

Kayıp nesne bulma çalışmaları öğrencilerimizin her zaman dikkatini çekmiştir.. Sizler de bu etkinliği uygulamaya başlarken öğrencilerinize hepsinin küçük birer dedektif olduklarını söyleyerek, görsele gizlenmiş nesneleri bularak boyamalarını isteyebilirsiniz. Gerçekten büyük dikkat ve konsantrasyon gerektiren güzel bir çalışma.


Ellerinle Şekillendim

Öğrencilerimize verdiğimiz yönergeleri dikkatle dinlemelerini söyleyerek; belirttiğimiz özelliklere uygun olarak çizim yapmalarını isteyebiliriz. Etkinlik sonunda öğrencilerimizin ortaya çıkardıkları çalışmaları beraberce inceleyip, yönergelere ne kadar uyduklarını belirleyebiliriz. Bu örnek çalışma daha farklı renk, obje vb. özellikler daha ekleyerek çocuklarımızın dikkat sürelerine göre çoğaltılabilir.


Mandala

Seçtiğimiz rahatlatıcı bir müzik eşliğinde mandala boyamak, çocukları dinlendirmek, dikkat toplamayı arttırmak, sabırlı olmanın erdemini öğretmek, duyguları ve zihni kaynaştırmak, yaratıcılığı geliştirmek için harika bir çalışma. Mandala boyama kitaplarına olan ilgi, her yaşta bireyin bu çalışmadan zevk aldığının göstergesi. Öğrencilerimizin hazırladığı mandala boyama çalışmaları ile mandala ağaçları hazırlayıp, bunlarla okul koridorlarımızı renklendirebilir ya da açacağımız bir sergi ile yaptıkları eserleri sunma zevkini yaşatabilirsiniz.


Haydi Beni Tamamla

Verdiğimiz bir görselin bir kısmını eksik bırakarak, öğrencilerimizden bu kısmı bulup tamamlamalarını isteyebiliriz.